Przejdź do treści

HISTORIA ŻELAZA

Pierwsze znane nam elementy z kutego żelaza datowane są na XV-XIV wiek p.n.e. Około 200-300 lat później rozpoczęła się epoka żelaza trwająca od 1200 roku p.n.e. aż do czasów starożytności. Zatem historia żelaza liczy sobie już ponad 3500 lat.

Sama stal, a więc połączenie żelaza z węglem, została wynaleziona dużo, dużo później. Prawdopodobnie pierwsza stalą była stal damasceńska wynaleziona w VI wieku n.e. Tymczasem historia stali nierdzewnej liczy sobie zaledwie nieco ponad sto lat..

Początki stali nierdzewnej łączone są z Anglikiem o nazwisku Harry Brearley. I jak to często bywa, wynaleziona została na potrzeby militarne. Sir Brearley odkrył, iż dodając do mieszanki żelaza i węgla chrom powstaje stal, która nie koroduje. A dzięki temu nie korodują również… lufy karabinów. A wszystko to działo się na początku drugiej dekady XX wieku.

Jednakże choć to Sir Brearley uważany jest za ojca stali nierdzewnej, to aż cztery kraje roszczą sobie prawo do wynalezienia stali nierdzewnej. Są to Francja, Szwecja, Wielka Brytania oraz Niemcy.

 

Najbardziej powszechny gatunek 304 wynaleziono i opatentowano w Wielkiej Brytanii w 1924 roku. Początkowo stal używana była przede wszystkim do produkcji sztućców. Jednakże na przestrzeni kolejnych, raptem kilkudziesięciu lat wynaleziono dziesiątki gatunków stali nierdzewnej wprowadzając ją niemal do wszystkich dziedzin naszego życia.